CITY
Dallas
Houston​
Houston 
Dallas
Dallas
Houston


CITY
Houston
Dallas
Fort Worth
Dallas
Dallas
Houston
Dallas


CITY
Dallas
Houston
Oklahoma City
Dallas
Houston
Dallas
Houston


CITY
San Antonio
Dallas
San Antonio
Dallas
Houston 
San Antonio


CITY
Oklahoma City
Dallas
Arkansas  
Dallas
Dallas
Houston
Houston
Houston 
Dallas
Dallas
Oklahoma City
Dallas

2018 Inductees
Nelda Armstrong
Mike Crawford
Ross Cummings
Jackie Dryden
Hymen Childs

2017 Inductees

The Founders of GSD&M
The Founders of Stone Ward
Roger Rienstra
Ann Iverson
John Murphy
Rick De Julio

Governor's Award

Moroch

2016 Inductees

Locke and Camille Bryan
Brenda Love
Bill Young
Cecil B. “Bud” Phillips
Governor's Award

Lopez Negrete Communications


2015 Inductees
​Richard C. Brown 
Jim D. Johnson 
Jack Sweeney 
H. C. Zachry 
Governor's Award

GSD&M


2014 Inductees
James P. Goodnight
Phil Price
Everett Richard (Dick) Smith
Michael G. Turner

2013 Inductees
Cliff Gillock
Raymond Locke
Mike Rawlings
Shelley Tracy
Weldon Weekley
Shelby Woods
Wayne Woods


AAF-TENTH DISTRICT STATISTICS: SOUTHWEST ADVERTISING HALL OF FAME

Email us or Call us432.559.8559

CITY
Lubbock
Dallas
Oklahoma City
Houston
Dallas​​


CITY
Austin
Little Rock
Fort Worth
Houston
Austin
McAllen


Dallas


CITY

Houston
Houston
Houston
Dallas


Houston


CITY

Dallas
Little Rock
Houston
Abilene


Austin


CITY

Dallas
Lubbock​
Houston
Houston


CITY
Houston
Dallas​
Dallas
Dallas
Houston
Arkansas
Arkansas

The Southwest Advertising Hall of Fame was created by the Tenth District of the American Advertising Federation to honor men and women from the region who have distinguished themselves in their careers, who have contributed to the betterment of advertising and its reputation, and who have made volunteer efforts outside the workplace. Inductees need not be a member of the AAF Tenth District. Inductees will automatically be nominated for the National Advertising Hall of Fame as they become eligible.

2012 Inductees
Norman Brinker 
Chuck Carlberg
Bill Fogarty
William L. (Bill) Hill
Tom Kalahar
Rich Klein

2011 Inductees
Jean William Brown
Robert D. Brown
Amon G. Carter
Ron Chapman
Stan & Barbara Levenson
Lyle Metzdorf 
William Neale 

2010 Inductees
George Arnold Brown
Audrey Gilbreath
Warren K. Jordan
Herbert D. Kelleher
Alex Lopez-Negrete
Tom Moroch
Willard Walbridge

2009 Inductees
Jim Anderson
Bob Bloom
Ernest W. Bromley
Norm Campbell 
Richard J. V. Johnson
Lionel Sosa

2008 Inductees
Ray Ackerman
Sam R. Bloom
J. Wayne Cranford 
Roger A. Enrico
Morris Hite
Dave Keith
Fred J. Korge
Earl Littman 
Stanley Marcus
Stan Richards 
Lowe Runkle
Liener Temerlin 

We hope you found what you were looking for.
If you have any questions or want to know more, please contact our Executive Director.